Wrocławskie TOP 10: najważniejsze atrakcje Ostrowa Tumskiego

Ostrów Tumski, jako najstarsza dzielnica współczesnego Wrocławia, na brak zainteresowania ze strony turystów nie może narzekać. Piękne kamienice, biskupie pałace oraz świątynie – oto atrakcje, z którymi można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wycieczki po tej części stolicy Dolnego Śląska? Oto 10 zabytków, z których Wrocław może być dumny i którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Miejsce 10. Ulica Katedralna


Łączy potężną katedrę z Mostem Tumskim, może się też pochwalić pięknym otoczeniem. To właśnie przy ulicy Katedralnej wzniesiono biskupie pałace oraz urocze kamieniczki, dzięki którym na terenie Ostrowa Tumskiego do dziś panuje wyjątkowa atmosfera. Jest to zasługa m. in. zabytkowych latarni gazowych, których zapalanie jest jedną z ważniejszych atrakcji na terenie Ostrowa. Ulica Katedralna urzeka zatem pięknem i klimatem, który dla odwiedzających Wrocław turystów jest czymś wyjątkowo ważnym.

Miejsce 9. Kościół św. Marcina


Gotycki kościół św. Marcina może zaskoczyć swymi skromnymi rozmiarami, kusi za to ciekawą historią. To ciekawa pamiątka po piastowskim zamku oraz ciekawy zabytek z końca XIII wieku. Do dziś w pobliżu kościoła doskonale widoczne są pozostałości murów zamku piastowskiego, którym również warto się uważniej przyjrzeć.

Miejsce 8. Kościół św. Idziego


To najstarsza budowla na terenie współczesnego Wrocławia oraz jeden z nielicznych przykładów romańskiej architektury, z jakimi można się spotkać podczas wycieczki po tym mieście. Kościół św. Idziego to cenny zabytek, a bliskość gmachu kapituły oraz katedry św. Jana Chrzciciela sprawia, że turyści jeszcze chętniej poświęcają mu swój czas.

Miejsce 7. Brama Kluskowa


To najsłynniejsza brama, jaką może się pochwalić Wrocław oraz miejsce, z którym związana jest jedna z najsłynniejszych miejskich legend. Brama, która łączy kościół św. Idziego z budynkiem kapituły, do dziś ma przypominać o pewnym wdowcu, którego zmarła żona miała w tym miejscu dokarmiać swymi kluskami.

Miejsce 6. Pomnik św. Jana Nepomucena


Pomnik św. Jana Nepomucena jest jednym z najciekawszych pomników na terenie Wrocławia. To barokowe dzieło sztuki zadziwia wykonaniem oraz imponującymi rozmiarami. Warto też zwrócić uwagę na głowy aniołków, które towarzyszą tu świętemu. Choć wiele z nich może się pochwalić pięknymi lokami, ujrzeć tu można również… łysego aniołka. Wiąże się z nim legenda, zgodnie z którą autor pomnika, pan Urbański, chciał uczcić narodziny swego syna i umieścić jego podobiznę w gronie pomnikowych aniołków.

Miejsce 5. Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja


Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja jest niezwykle ciekawym zabytkiem architektury sakralnej. O jego wyjątkowości decyduje przede wszystkim to, iż jest to jedyny w Polsce gotycki kościół dwupoziomowy. Wzniesiony z woli Henryka Prawego, do dziś przyciąga uwagę swą majestatyczną sylwetką oraz ciekawym wnętrzem, w którym dostrzec można wiele ciekawych zabytków sztuki sakralnej.

Miejsce 4. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego


Założony w XIX wieku, zajmuje powierzchnię ponad 7 ha. Na jego terenie czekają na gości piękne rośliny, reprezentowane przez około 7, 5 tys. gatunków. Kolekcja kaktusów i sukulentów, alpinarium oraz szklarnie – oto najważniejsze atrakcje, dzięki którym Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego stał się jedną z ważniejszych atrakcji na terenie Ostrowa Tumskiego.

Miejsce 3. Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej


To jedna z najciekawszych placówek muzealnych w kraju, a jej zwiedzenie dostarczy niezapomnianych wrażeń wszystkim – nie tylko miłośnikom sztuki sakralnej. Jakie atrakcje czekają w Muzeum Archidiecezjalnym? Obok imponującej kolekcji dzieł sztuki sakralnej, można tu zobaczyć tak ciekawe zabytki, jak egipska mumia lub kolekcja ciekawych płaskorzeźb z III wieku n. e., które do Wrocławia trafiły z odległej Syrii.

Miejsce 2. Mot Tumski


Jest najsłynniejszym mostem w mieście, które – ze względu na swe położenie – często porównywane jest z Wenecją. Most Tumski łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową, a spacerujący nim turyści mogą się cieszyć pięknymi widokami. Dziś jest to miejsce idealne dla zakochanych i Młodych Par, warto jednak pamiętać o ponurej historii tego miejsca. Most Tumski był przecież w XV i XVI wieku miejscem, w którym poddawano „próbie wody” te kobiety, które posądzono o czary.

Miejsce 1. Katedra św. Jana Chrzciciela


To najważniejszy zabytek Wrocławia oraz symbol Ostrowa Tumskiego. Potężna katedra, której wieże zajmują tak ważne miejsce w panoramie współczesnego miasta, to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po stolicy Dolnego Śląska. Imponujące wieże oraz cenne wyposażenie sprawiają, że kościół ten jest nie lada atrakcją. Zachwyca tu przecież słynny późnogotycki tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, kuszą też największe w Polsce organy. Ciekawa kolekcja rzeźb i obrazów, wspaniałe kaplice – oto kolejne powody, dla których warto zajrzeć do wnętrza tej potężnej katedry.

Wrocław to wyjątkowe miasto, a spacer po jego najstarszej dzielnicy może się dla każdego z nas stać wyjątkową lekcją historii. Czekające tu atrakcje to skarby dawnej architektury, unikalne dzieła sztuki oraz urocze zakątki, które swą unikalną atmosferą mogą oczarować każdego z nas.