Inowrocław – co trzeba zobaczyć?

Inowrocław to jedno z największych miast województwa kujawsko-pomorskiego położone na terenie historycznych Kujaw. Jego historia sięga czasów średniowiecznych: prawa miejskie osada uzyskała bardzo wcześnie, bo już w 1237 lub 1238 roku. To tam odbyły się słynne sądy papieskie z zakonem krzyżackim w 1320 roku prowadzone przez polskiego króla, Władysława Łokietka. Również w Inowrocławiu, według podania, królowa Jadwiga miała zapowiedzieć Krzyżakom ich klęskę. Dzisiaj Inowrocław jest pełen zabytków świadczących o bogatej historii tego miasta, ale poszczycić może się też innego rodzaju atrakcjami. Co warto zobaczyć w tej jednej z najciekawszych kujawskich miejscowości?

Unikatowe tężnie uzdrowiskowe


Dzisiaj Inowrocław znany jest głównie z tego, że posiada on status uzdrowiska, ze względu na znajdujące się tam złoża wód leczniczych – solanek. Miasto jest pełne sanatoriów, w których tysiące emerytów odpoczywa oraz poddaje się wielu zabiegom, które mają przywrócić ich do odpowiedniej sprawności. Głównym obiektem należącym do całego uzdrowiskowego kompleksu jest słynna tężnia zbudowana w 2001 roku, jeden z nielicznych tego typu budynków w całej Polsce. Z wyglądu przypomina drewniany mur: pełni jednak specyficzne zadanie. Jej rola polega na pompowaniu na szczyt solanki, która później spływa po tarninie, z której wzniesiona jest tężnia. Ową solankę rozwiewa następnie wiatr tworząc aerozol, którego wdychanie ma korzystne dla zdrowia właściwości. Na tężnie można wejść, stanowi dobry punkt widokowy na otaczający ją park.

Park Solankowy


Wielohektarowy park otaczający tężnie uzdrowiskową jest w ciepłe miesiące zapełniony kuracjuszami leczącymi się w sanatorium. Spacerują oni pomiędzy urokliwymi roślinami i dywanami kwiatowymi, spotykają się z przyjaciółmi czy zawierają nowe znajomości. W parku znajdują się specjalne miejsca przeznaczone do grillowania oraz altany do schronienia się przed deszczem. Teren wyposażony jest w kawiarnie i restauracje, znajdują się tam także urokliwe fontanny oraz zegar słoneczny. Stosunkowo nową atrakcją jest palmiarnia, w której istnieje możliwość degustowania wód mineralnych. Niedawno otworzono także inowrocławską termę, a młodszych wizytatorów solanek zainteresuje z pewnością znajdujący się w bliskim sąsiedztwie tężni park linowy, jeden z nielicznych w regionie.

Romańska bazylika – historyczny skarb miasta


Najcenniejszym zabytkiem Inowrocławia jest jednak Bazylika Imienia Najświętszej Marii Panny, której data budowa oscyluje na końcówkę XII wiek! Czyni to z niej jeden z najstarszych zachowanych kościołów na Kujawach. Budowę zlecił Leszek, wnuk Bolesława Krzywoustego. Jednonawowa świątynia została wzniesiona przy użyciu charakterystycznych, granitowych ciosów. Wyposażony został w dwie wieże oraz absydę. Kościół poważnie ucierpiał podczas pożaru w 1834 roku, ale dawny blask odzyskał w 1900 roku, dzięki staraniom biskupa Antoniego Laubitza. Wewnątrz zachowała się cenna rzeźba gotycka z XIV wieku przedstawiająca „Uśmiechniętą Madonnę”. Kościół znany jest również z ciekawych płaskorzeźb na zewnętrznych murach kościoła, które obrosły w wiele regionalnych legend.

Średniowieczny układ urbanistyczny


Inowrocław, jak większość europejskich średniowiecznych miast wyposażony jest w sporej wielkości Rynek, na którym w pogodne dni koncentruje się miejscowe życie. Działają tam restauracje, lodziarnie oraz rozmaite sklepiki kuszące przechodniów barwnymi witrynami. Na Rynek prowadzi reprezentatywny miejski deptak, przy którym stoją ciekawe architektonicznie kamienice, których historia sięga XIX wieku. Również tam wznosi się imponujący gmach poczty wzniesiony z tzw. pruskiej cegły. W bliskim sąsiedztwie deptaka sytuuje się natomiast inowrocławski teatr, nowoczesny, wyremontowany budynek, w którym toczy się kulturalne życie miasta.