Soczewki kontaktowe – ile kosztują?

Chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe? Z pewnością zastanawiasz się jakie wydatki w związku z tym mogą Cię czekać. Na pytanie ile kosztują soczewki kontaktowe, odpowiedź nie jest jednoznaczna. To zależy od kilku spraw, które wyjaśniamy w tym artykule.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Na początek warto wyjaśnić, że soczewki kontaktowe stanowią ogromny zasób produktów o różnych właściwościach i zastosowaniach. Najważniejszym kryterium jest Twoja wada wzroku.

Soczewki sferyczne

Soczewki sferyczne są przeznaczone dla osób z krótko- i dalekowzrocznością, a więc stanowią najliczniejszą kategorię. Ale trzeba zauważyć, że są to produkty zróżnicowane pod wieloma względami, dzięki czemu każdy użytkownik może znaleźć dla siebie odpowiedni typ. Te drobne szczegóły również mają wpływ na cenę.

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne (nazywane także cylindrycznymi) są przeznaczone dla astygmatyków. W wyniku tej wady wzroku światło docierające do oka, zamiast skupiać się na siatkówce, rozprasza się w różnych kierunkach. To powoduje zaburzenia widzenia i rozmycie obrazu. Ten typ szkieł kontaktowych jest więc nieco inaczej skonstruowany i ma wiele wariantów pod względem parametrów.  Są też nieco droższe od sferycznych.

Soczewki progresywne

Kolejny typ szkieł kontaktowych został stworzony dla osób dotkniętych prezbiopią, czyli wadą wzroku charakterystyczną dla wieku dojrzałego. Możesz je znaleźć pod nazwą soczewek multifokalnych. Ich działanie skupia się na wsparciu akomodacji oka, czyli dobrym widzeniu na różnych odległościach. Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od producenta.

Soczewki kolorowe

W przypadku soczewek kolorowych mamy do czynienia z dwiema możliwościami: pierwsza to kolorowe soczewki sferyczne. Czyli korekcja krótko- lub dalekowzroczności przy jednoczesnej zmianie koloru oczu. Drugim wariantem są soczewki kolorowe pozbawione mocy optycznej. Wówczas są one jedynie ozdobą.

Od czego zależy cena soczewek?

Cena soczewek kontaktowych zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest liczba sztuk w opakowaniu. Zauważ, że im więcej soczewek w opakowaniu, tym cena w przeliczeniu na jedną sztukę będzie niższa. Ta zasada ekonomiczna jest powszechna w handlu w każdej dziedzinie. Wydajesz jednorazowo większą kwotę, ale na dłuższą metę taka strategia jest bardziej opłacalna.

Soczewki kontaktowe mają różny czas użytkowania. Mamy następujące opcje:

– soczewki jednodniowe

– soczewki dwutygodniowe

– soczewki miesięczne

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że najmniej kosztują soczewki jednodniowe. Ale jeśli jest to metoda korekcji wad wzroku, która będzie Ci potrzebna na co dzień – przelicz koszt miesięcznego użytkowania. W tej perspektywie szybko okaże się, że soczewki dwutygodniowe lub miesięczne będą tańszą opcją.

Jaki rodzaj soczewek wybrać?

Właściwy rodzaj soczewek kontaktowych należy skonsultować z optometrystą lub okulistą. Oprócz wady wzroku, pod uwagę należy wziąć tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy i nasze codzienne aktywności. Dlatego w tym miejscu należy wspomnieć o kolejnym podziale szkieł kontaktowych, zgodnie z którym rozróżniamy tryb noszenia: dzienny i całodobowy.

Soczewki noszone w trybie dziennym to praktyczne rozwiązania dla większości z nas. Zasada jest taka, że zakładamy je rano, a wieczorem ściągamy z oczu, oczyszczamy w płynie pielęgnacyjnym i zostawiamy na noc w specjalnym pojemniku.

Soczewki całodobowe – jak sama nazwa wskazuje – możemy nosić bez przerwy w dzień i w nocy. W jakich sytuacja taki wybór ma uzasadnienie? Np. gdy masz małe dziecko, do którego wstajesz o każdej porze doby. To dobra opcja dla osób, które pracują w trybie zmianowym lub odbywają nocne dyżury.

Bez względu na to, który rodzaj soczewek kontaktowych okaże się dla Ciebie idealny – mamy coś specjalnego! Soczewki Eyelove to oferta renomowanego producenta, w której znajdziesz każdy z istniejących rodzajów soczewek atrakcyjnych cenach.