Wrocław: co warto zobaczyć?

Stolica Dolnego Śląska uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, a ogromna ilość zabytków i różnorodnych atrakcji sprawia, iż każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Czym może nas oczarować Wrocław? Na jakie obiekty warto zwrócić szczególna uwagę w trakcie wycieczki po jego terenie?

Ostrów Tumski – raj dla miłośników sztuki sakralnej


Zwiedzanie Wrocławia warto zacząć od wizyty na terenie Ostrowa Tumskiego. To najstarsza część miasta, znana z licznych zabytków sakralnych. Najbardziej charakterystycznym obiektem na terenie Ostrowa Tumskiego jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela, z której wieży roztacza się wspaniały widok na okolicę. Na Ostrowie Tumskim czeka też na zwiedzających wspaniałe Muzeum Archidiecezjalne oraz Ogród Botaniczny, po którym można spacerować wśród pięknych roślin. Ostrów Tumski może się też pochwalić piętrowym kościołem Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, przed którym stoi barokowy pomnik Jana Nepomucena. Zachwyca też Most Tumski, za którym zaczyna się Wyspa Piaskowa. I tu czeka piękny kościół, znany jako Kościół Na Piasku, w którym mieście się wyjątkowa kaplica dla osób niewidomych i niesłyszących.

Z wizytą na Starym Mieście, czyli co warto zobaczyć w rejonie rynku?


Wrocław to również piękna starówka, której sercem jest ogromny rynek. Można przy nim zobaczyć kilkadziesiąt zabytkowych kamienic oraz gotycko-renesansowy ratusz, uznawany za jedną z najciekawszych siedzib władz miejskich na ziemiach polskich. Pomnik Aleksandra Fredry, liczne krasnale oraz pręgierz, przypominający o dawnym systemie sądowniczym – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać na tym placu. Kuszą tu również reprezentacyjne kamieniczki, znane jako Jaś i Małgosia, za którymi dumnie wznosi się kościół św. Elżbiety, zwany kościołem garnizonowym. I z jego wieży można spoglądać z góry na Wrocław, ciesząc się wyjątkowymi panoramami. Co jeszcze warto zobaczyć na wrocławskiej starówce? Warto zajrzeć do Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum „Pana Tadeusza”, warto zajrzeć do kościoła Marii Magdaleny, kuszącego Mostkiem Pokutnic – kolejnym punktem widokowym, z którego można podziwiać stolicę Dolnego Śląska.
W niewielkiej odległości od rynku czekają na zwiedzających piękne zabudowania uniwersyteckie. Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie swą długą i pięknie zdobioną fasadą, uznawaną za jeden z cenniejszych przykładów sztuki barokowej. Gmach ten urzeka też pięknymi wnętrzami (w tym słynną Aulą Leopoldina) oraz Wieżą Matematyczną, która również świetnie sprawdza się jako punkt widokowy.

Gdzie jeszcze warto się wybrać podczas wycieczki do Wrocławia?


Poza Starym Miastem czeka jeszcze kilka ciekawych miejsc. Gmach główny Muzeum Narodowego z imponującymi zbiorami sztuki śląskiej, słynna Panorama Racławicka – słynne dzieło Styki i Kossaka, którego podziwianie jest nie tylko wyjątkowym spotkaniem ze sztuką, ale i jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Warto zajrzeć też do Hrydropolis, w którym czeka nowoczesna ekspozycja poświęcona wodzie, warto też odwiedzić Halę Stulecia oraz Zoo ze słynnym Afrykarium. Fontanna multimedialna, malowniczy Ogród Japoński oraz nowoczesny gmach Sky Towera z tarasem widokowym udostępnianym turystom – oto kolejne skarby, dzięki którym Wrocław oczaruje każdego z nas.

Wrocław to wspaniałe miasto, na terenie którego każdy znajdzie dla siebie moc atrakcji. Wycieczki śladem krasnali, wędrówki śladem perełek dawnej architektury lub wizyty w licznych muzeach – możliwości spędzenia czasy w stolicy Dolnego Śląska jest wiele, nikt zatem nie będzie mógł tu narzekać na nudę.

Do precyzyjnego cięcia różnorodnych materiałów, wybierz piłę stołową dostępną na NORWIT.PL. Niezawodność i precyzja w każdym cięciu!