Jak naprawić zatkany zlew w kuchni? Sprawdź, co zrobić zanim wezwiesz hydraulik

Zatkany zlew to jeden z najczęściej występujących problemów hydraulicznych. Zanim wezwiesz hydraulika, możesz samodzielnie spróbować wykonać naprawę zlewozmywaka. Jakie są sposoby na zatkany zlew?

Zanim wezwiesz fachowca do naprawy zlewu

Przed zamówieniem wizyty specjalisty sprawdź, czy jesteś w stanie samodzielnie odetkać zlew. Często domowe sposoby wystarczą, by udrożnić syfon i pozbyć się problemu stojącej wody. Jeśli metody domowe zawiodą, w naprawie zlewu może pomóc Ci hydraulik Dawid Małek. Samodzielne udrażnianie zlewozmywaka jest proste, jeśli regularnie dba się o drożność instalacji. Jak odetkać zlew bez pomocy fachowca? Jak zapobiec zatykaniu się zlewozmywaka?

Jakie są oznaki zatkanego odpływu w zlewie?

  • Woda spływa znacznie wolniej lub nie spływa w ogóle.
  • Z odpływu wydostaje się nieprzyjemny zapach.
  • W odpływie słychać bulgotanie i chlupotanie.

Czyszczenie sitka w zlewie

Pierwszym krokiem w czyszczeniu zatkanego zlewu i najważniejszym elementem zapobiegania zatykaniu syfonu jest czyszczenie sitka po każdym zmywaniu naczyń. Sitko zatrzymuje resztki jedzenia oraz inne zanieczyszczenia, by nie zatykały rur. Jeśli nie czyścisz go z odpadków, woda przestanie spływać do kanalizacji. Okruchy po długotrwałym kontakcie z wodą zmiękną i spłyną do syfonu, co w konsekwencji doprowadzi do jego zatkania. Usuwanie odpadków z sitka w zlewie sprawia, że woda spływa szybko, a syfon rzadko wymaga dodatkowego czyszczenia.

Soda oczyszczona i ocet

Jeśli zauważysz, że woda wolno spływa ze zlewozmywaka, możesz sięgnąć po miksturę z sody oczyszczonej i octu. Opakowanie sody oczyszczonej należy wsypać do odpływu, a następnie zalać je połową szklanki octu. Ocet wchodzi w reakcję z wodą i powoduje jej bulgotanie. Pojawia się duża ilość piany, a szybkość reakcji przyczynia się do rozpuszczenia osadów w syfonie. Musująca mieszanka nie powoduje uszkodzeń rur, uszczelek i innych elementów instancji kanalizacyjnej w kuchni. Nie pozostawia trwałych śladów na zlewozmywaku, gdyż matowy osad i zacieki z sody wystarczy spłukać chłodną wodą.

Udrażniacz rur w żelu lub granulkach

W przypadku gdy mikstura z sody oczyszczonej i octu okaże się nieskuteczna, można udrożnić zlewozmywak za pomocą specjalnego żrącego środka. Preparat ma formę gęstego żelu lub granulek. Środki żrące są niebezpieczne, dlatego ich używanie wymaga ostrożności! Przed zastosowaniem żrących żeli i granulek zadbaj, by kuchnię opuścili wszyscy domownicy oraz zwierzęta. Następnie zagotuj wodę i wsyp niewielką ilość granulek bezpośrednio do odpłuwu lub wlej do niego żel. Zalej go wrzątkiem i opuść kuchnię. W odpływie zajdzie gwałtowna reakcja, w trakcie której rozpuszczą się zanieczyszczenia zalegające w syfonie i w rurach. Opary żrącego środka drażnią drogi oddechowe, dlatego wróć do kuchni po zakończeniu reakcji. Dopiero wtedy możesz sprawdzić, czy woda schodzi ze zlewu w normalnym tempie. W razie potrzeby możesz powtórnie użyć środka żrącego.

Gdy sięgasz po żrący środek do udrażniania rur, upewnij się, że:

  • wszystkie elementy instalacji są przystosowane do użycia środków tego typu,
  • w zlewie nie ma żadnych naczyń i przedmiotów, które będą mieć kontakt z jedzeniem,
  • zabezpieczyłeś skórę przed przypadkowym kontaktem ze żrącym środkiem.

Czyszczenie syfonu

Jeżeli zlew nadal jest zatkany, należy rozkręcić syfon i usunąć z niego odpadki. Na tym etapie możesz skorzystać z pomocy hydraulika lub spróbować rozkręcić instalcję samodzielnie w zależności od tego, czy masz odpowiedni sprzęt i umiejętności. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z budową instalacji kanalizacyjnej, skorzystaj z pomocy fachowca. Hydraulik rozkręci syfon, dokładnie go oczyści, a następnie złoży ponownie wszystkie elementy. Zadba o ich prawidłowe uszczelnienie, dlatego woda nie będzie przeciekać. Podczas czyszczenia syfonu hydraulik oceni stan całej instancji i sprawdzi, czy któryś z elementów wymaga wymiany.

Kiedy konieczna jest wymiana syfonu?

Wymiana syfonu jest konieczna, gdy któryś z elementów instalacji jest zgnieciony, pęknięty lub uszkodzony w inny sposób. Główną przyczyną wymiany syfonu jest jego przeciekanie. Jeśli woda wycieka z innego miejsca niż łączenia kolanek bądź rur, naprawa często jest niemożliwa. łączenia można uszczelnić, lecz pęknięcia tworzywa zwykle oznaczają, że uszkodzony element wymaga szybkiej wymiany. Hydraulik zaleca wymianę syfonu także w sytuacji, gdy instalacja jest przestarzała. Syfon mający 20 lat lub więcej może nadal działać, jednak tworzywo zwykle jest już na tyle zużyte, że może pęknąć w każdej chwili.

Syfon powinnieneś wymienić, gdy zmieniasz kuchenną zabudowę lub zlew. W takiej sytuacji używany dotychczas syfon może mieć nieodpowiedni kształt lub rozmiar, co uniemożliwi wykorzystanie szafki pod zlewem w optymalny sposób. Wymiana syfonu ułatwia zagospodarowanie przestrzeni pod zlewem zgodnie z potrzebami. Nowoczesne syfony często są mniejsze niż starsze modele, dlatego ich wymiana pozwala na funkcjonalne zaaranżowanie kuchni.

Zleć naprawę instalacji hydraulicznej fachowcowi

Naprawa instalacji hydraulicznej wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale i posiadania odpowiednich narzędzi. Bez kluczy hydraulicznych, środków do uszczelniania i zapasowych, podstawowych kolanek oraz innych elementów trudno wyczyścić lub wymienić syfon. Hydraulik z Wrocławia ma wszelkie sprzęty i narzędzia, których potrzeba do usunięcia usterki syfonu lub wyczyszczenia zatkanego odpływu w zlewozmywaku. Majsterkowanie bez odpowiednich umiejętności może zakończyć się zalaniem kuchni przez nieszczelny syfon, kolano itp. Ponadto instalacja po źle wykonanej naprawie może ulec uszkodzeniu po zastosowaniu środków żrących bądź po wlaniu wrzątku do zlewu.

Jeśli chcesz profesjonalnie naprawić zlew lub udrożnić syfon, skorzystaj z usług hydraulika Dawida Małka. Wsparcie specjalisty gwarantuje niezawodne działanie instalacji i zapobiega jej przeciekaniu po usunięciu usterki. Hydraulik oferuje naprawy w nagłych przypadkach oraz po wcześniejszym umówieniu wizyty w określonym terminie.

 

DM KANWOD Dawid Małek
ul. Mierosławskiego 33
51-682 Wrocław

Telefon: 600-45-49-49
https://hydraulik.wroclaw.pl/kontakt/