Dolnośląskie zamki: Bolków

Na Zamkowym Wzgórzu w Bolkowie wznoszą się malownicze mury średniowiecznego zamku. Kuszą one i miłośników historii, i tych, którzy w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku chcą odwiedzić wyjątkowe miejsca i nacieszyć się wspaniałymi zabytkami. Czym może ich oczarować Bolków oraz górujący nad miastem zamek?

Bolków – miasto pełne zabytków


W samym Bolkowie nie można narzekać na nudę. Ciekawy układ urbanistyczny i malowniczy rynek sprawiają, że spacer po tym mieście każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Zabytkowa świątynia, piękne kamieniczki o historycznych elewacjach – wszystko to może wzbudzać zachwyt w oczach odwiedzających Bolków turystów. Nad miastem tym dumnie wznoszą się ruiny zamku, z którego murów roztacza się wspaniały widok na okolicę oraz na dolinę Nysy Szalonej – rzeki będącej prawym dopływem Kaczawy. Zamek ten jest ciekawym przykładem wyżynnego zamku obronnego. Do dziś robi on ogromne wrażenie, intrygując zarówno swą sylwetką, jak i ciekawą przeszłością. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Z kart historii – zamek w Bolkowie i jego dzieje


Zamek w Bolkowie to zabytek mogący się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z dokumentów wydanych w drugiej połowie XIII wieku, można jednak zakładać, iż budowla ta powstała w miejscu starszego grodu. Za budowniczego zamku i jego pierwszego pana uchodzi książę legnicki Bolesław II Rogatka, który zasłynął m. in. konfliktem z biskupem wrocławskim Tomaszem. Wielkie zasługi dla Bolkowa oraz miejscowego zamku miał też syn i następca Rogatki – książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. To dzięki niemu warownia w Bolkowie została rozbudowana, a system obronny w Sudetach został wzbogacony innymi zamkami obronnymi, mającymi strzec księstwa świdnicko-jaworskiego oraz jego niezależności. W XIV wieku zamek został połączony z miejskimi murami obronnymi, a dzięki inwestycjom kolejnych właścicieli (księcia świdnickiego Bernarda Statecznego oraz księcia świdnickiego i jaworskiego Bolka II Małego) znów powiększył swe rozmiary. Wiadomo, że świetnie sprawdził się on w czasie wojny z husytami, którzy wprawdzie zniszczyli miasto, jednak samego zamku nie zdobyli.
W gronie kolejnych panów zamku nie brak ciekawych postaci. Jedną z nich był Hans von Tschirnhaus, który do historii trafił jako rozbójnik. W XVI wieku panem zamku zostaje biskup wrocławski, który zleca rozbudowę zamku według projektu architekta Jakuba Parra. W początkach XVIII wieku zamek trafia w ręce cystersów z Krzeszowa, pozostaje jednak obiektem niezamieszkałym. Wskutek sekularyzacji w 1810 roku, staje się własnością skarbu pruskiego.

Zamek i jego turystyczne walory


Zamek w Bolkowie przetrwał w dość dobrym stanie, dzięki czemu wycieczki po jego terenie są nie lada gratką dla wszystkich turystów. Obiekt ten miał wiele szczęścia, gdyż już w początkach XX wieku doceniono jego piękno i zabezpieczono jego mury w odpowiedni sposób. W okresie międzywojennym odbudowano Dom Niewiast, który szybko został przystosowany do potrzeb turystów. Na parterze tej renesansowej budowli powstało schronisko młodzieżowe, z kolei w pomieszczeniach znajdujących się na wyższych kondygnacjach urządzono muzeum regionalne. Dziś można tu podziwiać wystawę „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”, która dostarcza turystom wiele cennych informacji na temat historii tej części Dolnego Śląska.
Turyści, którzy odwiedzą zamek w Bolkowie, mogą nacieszyć się widokiem pięknego dziedzińca, zajrzeć do wspomnianego już Domu Niewiast oraz wdrapać się na basztę, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę.

W czasie wycieczki po Bolkowie każdy z nas może się przekonać, jak wyjątkową i pełną atrakcji krainą jest Dolny Śląsk. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu wędrówki śladem dolnośląskich zabytków każdemu dostarczą wiele radości.