7 sposobów na bezpieczne wakacje – elektryk radzi

Wakacje wielu osobom kojarzą się z okresem beztroski i odpoczynku od codziennych wyzwań. Niestety jednak, pośpiech i przygotowania do wyjazdu sprawiają, że nierzadko zapominamy o standardach bezpieczeństwa, narażając tym samym swoje gospodarstwo domowe na niechciane reperkusje naszej nieuwagi. Oto 7 głównych wskazówek, dzięki którym wakacyjny odpoczynek nie przerodzi się w niechciane problemy.

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej

Wyjazd na wakacje powinien skłonić nas do szczególnej ostrożności względem instalacji elektrycznej. Szczególną uwagę należy skoncentrować na urządzeniach, które są stale podłączone do źródła prądu. Powinny być one podłączone do osobnych obiegów z zabezpieczeniem wyłącznika nadprądowego. Dzięki temu w przypadku potencjalnej awarii ryzyko niepożądanego pożaru zostanie zredukowane do absolutnego minimum.

Zainwestuj w dobry wyłącznik różnicowoprądowy

Elektryk Wrocław z pewnością potwierdzi, że wyłączniki różnicowoprądowe są bardzo ważnym elementem w skrzynce rozdzielczej. Łączą one kilka obiegów i zabezpieczają chociażby przed porażeniem prądem. Wyłącznik w przypadku bardzo wysokiego natężenia odcina zasilanie w ciągu ułamka sekundy, dzięki czemu ryzyko ewentualnego wypadku jest zdecydowanie zmniejszone. Wyłączniki różnicowoprądowe są jednym z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej, toteż warto zadbać o wysoką jakość tych komponentów. Dlatego rekomendowane jest sięganie wyłącznie po sprawdzone i zaufane produkty od znanych firm.

Odłącz lodówkę na czas wakacji

Sporo osób wyjeżdża na wakacje, pozostawiając w tym czasie włączoną do prądu lodówkę. Takie postępowanie jest jednak nie tylko nieopłacalne, ale również niebezpieczne. Podczas wakacji w domu nikt nie będzie się bowiem znajdował, w efekcie czego lodówka pozostanie nieużywana. Aby zapobiec zmarnowaniu żywności, wystrzegaj się kupowania przed wyjazdem produktów wymagających stałego przechowywania w niskiej temperaturze. Oprócz wyłączenia lodówki z prądu pamiętaj o uchyleniu drzwiczek – dzięki temu zapewnisz jej dobrą wentylację.

Kup sprawdzone ograniczniki przepięć

Ograniczniki przepięć to popularne urządzenia, które chronią instalację elektryczną przed przepięciami. Ograniczniki przeciwprzepięciowe są alternatywną drogą przepływu dla prądu piorunowego, a ich wykorzystanie ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznej. Przed wakacyjną podróżą sięgnij więc po sprawdzone ograniczniki, aby zagwarantować sobie spokój i beztroski odpoczynek.

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeśli obawiasz się, że kondycja Twojej instalacji elektrycznej nie jest optymalna, to warto skorzystać z pomocy elektryka. Dzięki jego wsparciu możliwe jest szybkie sprawdzenie instalacji elektrycznej i upewnienie się, że nie doszło w niej do żadnych poważnych uszkodzeń, które mogłyby grozić pożarem. Elektryk może nie tylko znaleźć potencjalne usterki, ale również zarekomendować wymianę poszczególnych komponentów. Dzięki temu jego wsparcie jest w pełni kompleksowe.

Zabierz ze sobą najważniejsze urządzenia elektryczne

Oczywiście, na wakacje nie można zabrać wszystkich urządzeń elektrycznych, jednak jeśli planujesz dłuższy wyjazd, to warto spakować kilka najważniejszych urządzeń, bez których nie dasz sobie rady w nowym miejscu. Jeżeli jednak decydujesz się zostawić niektóre urządzenia elektryczne w swoim domu, to pamiętaj, aby obligatoryjnie wyłączyć je z gniazdka. W przeciwnym razie ryzyko pożaru i poważnych strat będzie bardzo duże.

Upewnij się, że instalacja nie iskrzy

Iskrzenie instalacji elektrycznej to pierwszy sygnał, który może wskazywać na jej uszkodzenie. W większości przypadków iskrzenie dotyczy starych instalacji, które są mocno zużyte. Przed wyjazdem na wakacje warto więc sprawdzić, czy z naszej instalacji nie wydobywają się żadne niepokojące dźwięki. Wskazaniem do wymiany niektórych komponentów może być także ich szybkie przegrzewanie. Zawsze, gdy zauważysz coś niepokojącego, to nie bagatelizuj swoich obaw i skontaktuj się z renomowanym elektrykiem, który fachowym okiem spojrzy na dany problem.